2019. szeptember 19., csütörtök



Közbiztonság javítása, avagy hogyan vigyázzunk egymásra?



A közbiztonság javítása alatt értem a közlekedés- és forgalombiztonság, valamint a vagyonbiztonság fejlesztését. Gyermekeinket, az időseket, illetve magunkat és értékeinket sok esetben egyszerűen csak jól megszervezett összefogással, máshol kevés befektetéssel, bizonyos ügyekbe pedig valóban csak komoly beruházással (pl. forgalomlassító járdaszigetek) tudjuk megvédeni. Tudom, hogy az elmúlt években számos próbálkozás történt pl. a gyalogátkelőhelyek kialakítására, illetve forgalomfigyelő kamerákat sikerült is beszerezni, de az új önkormányzatnak akad még azért feladata ezen a téren.

1.     Forgalombiztonság

-          Forgalomlassítás az egyes település-részeken (pl. Zsippó, Lipótfa, Petörke – Szenna útvonal): sebességkorlátozó táblák újbóli kihelyezése, ahol nincs tömegközlekedés, ott „fekvőrendőrök” telepítése.
-          Napelemes sebességjelző panelek telepítése a 610-es úton (Bárdibükk, Szendpuszta, Csermány, Nagypuszta vonalon).
-          Teherautó- és kamionkorlátozás és annak betartatása a Szenna – Petörke vonalon, a Bárd utcában, illetve a zsippói fahídon: az útvonal-tervező szolgáltatókkal hivatalos kapcsolat-felvétel, az „eltévedt” kamionforgalom megszüntetése, akár fokozott rendőri intézkedéssel. A zsippói hídon súlykorlátozás vagy forgalom-szűkítés bevezetése szükséges, a helyi gazdálkodókkal történő egyeztetéssel, számukra alternatív útvonal kidolgozásával.
-          Forgalombiztonsági tükör kihelyezése Bárdon, az óvodai kereszteződésnél.

2.     Közlekedésbiztonság

-          A főúton, a buszmegállónál újra „neki kell futni” a forgalomlassító sziget, illetve a közúti gyalogátkelőhely kialakításának: értem, hogy drága, meg nem lehet, de azért az elég különleges helyzet, hogy a falu területén (a főút mentén) egyetlen „zebra” sincs, biztonságosan átkelni nem lehet. Legalább egy tervet, szakvéleményt be kell szerezni, hogy miért nem, és, hogy mi a kivitelezhető megoldás.
-          Csak részben biztonsági kérdés, de a közlekedéshez kapcsolódóan meg kell említeni a buszmegállók kérdését (a Település-fejlesztési javaslatok egy pontja lesz): egyetlen település-részt sem lehet buszmegálló nélkül hagyni, legalább a gyerekeket ne tegyük ki annak, hogy esőben, szélben várakozzanak.
-          A Kaposvári Rendőrkapitányságot (Kadarkúti Rendőrőrsöt) fel kell kérni, hogy ne csak Bárdibükkben, hanem esetenként Szendpusztánál és Nagypusztánál is ellenőrizzék a sebességkorlátozás betartását.

3.     Közbiztonság, vagyonbiztonság

-          A már telepített köztéri kamerák esetében meg kell nézni, hogy milyen képet vesznek fel éjszaka, a rendszámot felismerik-e, hogy tudjuk, hogy mire számíthatunk (pl. le kell-e írnunk a gyanús rendszámot, vagy bízhatunk benne, hogy a kamera felveszi).
-          Célszerű lenne együttműködési megállapodást kötni a Kaposvári Rendőrkapitánysággal, a gyors információ-áramlás érdekében: mi is tudjuk, hogy hova lehet elküldeni a jelzéseinket, illetve a rendőrség is adjon szükség esetén tájékoztatást (az évente egyszeri beszámoló a közmeghallgatáson nem elég).
-          A helyi Polgárőrség létszámát bővíteni lehet oly módon, hogy az egyes település-részi polgárőrök a saját falujukban teljesítenének 2-3 órás szolgálatot. Ebben az esetben nem kellene annyit autózni, illetve hatékonyabb lenne, mivel nem lenne „holtidő” a település-részek közötti közlekedéssel, nem kellene bemenni a központi helyre, stb. Ha ezek a kis csoportok tartják is egymással a kapcsolatot, akkor Bárdudvarnok egészét le tudnánk fedni, nem túl nagy energia-befektetéssel.
-          Ha egy-egy lakos csak a háza elé áll ki pár órára éjszaka és megfigyeli a gyanús mozgásokat, rendszámokat, és erről szól a többieknek, már jóval nagyobb biztonságot tudunk teremteni.
-          A fentiek megvalósítása érdekében létre lehetne hozni egy zárt facebook-csoportot vagy e-mail levelezést, hogy egymást gyorsan és biztonságosan értesíteni tudjuk. Erre a helyre felrakhatnánk a fontos telefonszámokat (kadarkúti járőrautó, egymás telefonszámai, hívhatóság, stb.), valamint a gyanús mozgásokat, hogy tudjuk, mire kell figyelni.
-          Az összefogást, a közérdekű telefonszámokat a falun belül minél több helyen publikálni kell (információ-áramlás), hogy mindenki tudja, hova lehet fordulni szükség esetén, és ez már maga is elrettentő hatással bírhat.

Összefogással, egymás segítségével, minimális szervezéssel meg tudjuk védeni magunkat és szeretteinket, úgy is, hogy ez nem kerül feltétlenül pénzbe, csak egy kis önkéntes munkába (és minél többen vagyunk hajlandóak szabadidőnk egy részéről lemondani, annál egyszerűbb a feladat megoldása!).


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.