2019. szeptember 13., péntek

Bárdudvarnok kötelessége: szociális gondoskodás 2.rész





Házi segítségnyújtás, családsegítés, nappali ellátás)

A szociális segítségnyújtás, gondoskodás és támogatás alapvetően az itt lakó polgárok két nagy társadalmi csoportját érinti: az időseket és a rászoruló kisgyermekes családokat.

1.     Szociális alapszolgáltatás (házi segítségnyújtás, családsegítés)

Mind az időseknek, betegeknek, mind a szociálisan rászoruló kisgyermekeseknek, egyedülálló szülőknek támogatást kell biztosítani az alapvető egészségügyi ellátás, valamint a fizikai segítség (pl. tűzifa-hasogatás) tekintetében. Utóbbi esetében valószínűleg csak a közösségi összefogás, míg előbbinél a szociális alapszolgáltatás kiterjesztése nyújthat megoldást (jelenleg ezt a feladatot 2 fő látja el). A segítség szükségességére a falugondnok-hálózat tud korai figyelmeztetést, jelzést adni. (De jól működő és széles körű szociális szövetkezet esetén pl. a szövetkezeti tagok jogosultak lehetnek önköltségi áron hozzájutni kisebb munkák elvégeztetéséhez – pl. a tűzifát olcsóbban lehet egyszerre, sokak számára felvágni és kiszállítani, a költségek megtérítése mellett.)

A Zselici Szociális Alapszolgáltatási Központ (aminek gazdasági szervezeti feladatait a Bárdudvarnoki Közös Önkormányzati Hivatal látja el) aktuális, 2018. évi beszámolója szerint az illetékességi körbe tartozó 11 település közül egyedül Bárdudvarnokon (és Kaposszerdahelyen) nincs adat a 65 éven felüli lakosság számáról.

A családsegítő szolgálat sincs jó helyzetben településünkön, mivel az átlagosnak megfelelő 18%-ot kitevő gyermekek közül az átlagot (~15%) jóval felülmúló számban (~30%) vannak gyermekvédelmi támogatásban részesülő vagy (halmozottan) hátrányos helyzetű gyerekek, ezt csak Bőszénfa múlja felül. A velük való foglalkozás az új családsegítő feladata lesz.

2.     Nappali ellátás

Az Alapszolgáltatási Központ által működtetett, az idősek nappali ellátását ingyenesen biztosító hely (családi jellegű gondoskodás, igény szerint napi háromszori étkezés, szabadidős programok, egészségügyi ellátáshoz való hozzájutás, hivatalos ügyek intézésének segítése, összességében: érzelmi biztonság) egyedül Kaposszerdahelyen van, ahol csak kaposszerdahelyi (29 fő) és zselickislaki (4 fő) lakosok tartózkodnak, kapnak segítségnyújtást. Dementálódó emberek ellátásával senki nem foglalkozik, pedig szakszerű gondozással, törődéssel a leépülési folyamat lassítható lenne, úgy, hogy az idős embert nem szakítjuk ki megszokott környezetéből.

Mivel tapasztalatom szerint Bárdudvarnokon is élnek olyan idős lakosok, akiknek ilyen jellegű szolgáltatásra szükségük lenne, úgy gondolom, hogy az önkormányzatnak kutya kötelessége, hogy a nappali ellátást biztosítsa, legalább a személyszállítás megszervezésével. Hosszabb távon pedig meg kell oldani, hogy ha már mi ilyen lehetőséget nem tudunk biztosítani, mert inkább új Hivatalt építünk, akkor legalább a környéki szociális szolgáltatókkal felvegyük a kapcsolatot, vagy együttműködési megállapodást kössünk.

Idézet az Alapszolgáltatási Központ beszámolójából: „Intézményünk nyitott minden kikapcsolódni vágyó idős, magányos személy felé. A szolgáltatás kedvelt a településen élő nyugdíjasok körében.”

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.