2019. szeptember 11., szerda


Bárdudvarnok turisztikai lehetőségei: a rejtett tartalékok 

Petörke tó összel (forrás: Somogy.hu)

Bárdudvarnok egyik legnagyobb értéke – az itt élő embereken kívül – a falu természeti környezetének szépsége. És ez a szépség az, amit oly módon tudnánk hasznosítani, hogy közösségünk minden tagja élvezni tudja azt, hogy kulturált környezetben pihenünk, szórakozunk, találkozunk egymással és beszélgetünk, miközben a gyerekek közösen játszanak.

Amennyiben átgondolt, megtervezett fejlesztéseket tudunk végrehajtani, azok alkalmasak lehetnek arra is, hogy hosszútávon elősegítsék a falu megélhetését, gondolok itt a tartós és értelmes foglalkoztatásra, az esetleges vállalkozások által termelt bevételekre, illetve az Önkormányzat adóbevételeinek növelésére, amiket a település gondjainak megoldására lehet fordítani.

Meglévő természeti értékeink karbantartásával, az épített környezet fejlesztésével úgy tudunk virágzó Bárdudvarnokot teremteni, hogy közben csak a látványt „adjuk el”, minden más itt marad nálunk, a mi örömünkre és a falu fejlődésére.

Ehhez azonban hosszú távú tervet, megvalósítható koncepciót kell kidolgozni, annak hatásait (előnyeit, hátrányait) közösen megvitatni, és ha a polgárok többsége a tervvel egyetért, akkor azt következetesen végre is kell hajtanunk, anélkül, hogy közben szükségtelenül más irányba térnénk el.

A turizmus fejlesztésének lehetséges irányai:

1.     A Petörke-tó rendbetétele, fejlesztése

Legnagyobb kincsünk ez a tó-rendszer, amit alkalmassá kell tenni fürdőzésre, horgászatra, csónakázásra és minden egyéb aktív vagy nyugalmas, egyéni vagy közösségi kikapcsolódásra. Kulturált strandot kell kiépíteni, elkülönült horgászati lehetőséget teremteni, vízi szórakoztatást nyújtani, télen kisebb jégpályát létrehozni, és mindezeknek olyan infrastrukturális hátteret biztosítani, ami nemcsak nekünk, a falu lakóinak szolgálna megelégedésére, hanem a környékbeli turistákat is idevonzaná és meg is tartaná.

Szolgáltatásokat, „attrakciókat”, gondozott környezetet kell nyújtanunk, például rendszeres étkezési lehetőséget teremteni, főzési, hal-előkészítési pultokat kialakítani, vizesblokkokat, parkolóhelyeket (esetleg elektromos töltőállomással), színvonalas játszóteret és kis kültéri edzőparkot, illetve közösségi teret építeni. Dönteni kell a pusztulófélben lévő Petörke vendéglő sorsáról, a szabadtéri színpadról, a birkahodály hasznosításáról, az üdülőövezetről, valamint a környező növénytermesztésről, állattartásról (vagy ezek látványosságkénti bevonásáról). Egy kis vendéglő létrehozása óriási mértékben növelné Petörke vonzerejét, amire már kisebb rendezvényeket lehetne alapozni, nem beszélve arról, hogy munkalehetőséget is teremtene.

Mindezek vonatkoznak a Marófai tóra is, amit be lehet és be kell vonni a koncepcióba, és amire forrásunk is van már. Meg kell vizsgálni, hogy a tervezett kilátó hol hasznosulna legjobban, önállóan vagy a tóhoz kapcsolódóan.

2.     A már meglévő épületeink bevonása a turizmusba

Meglátásom szerint önmagában a Petörke fejlesztése nem elégséges, a falu többi részét, az ott található értékeket is be kell vonni a Turisztikai Koncepcióba. Akkor tudunk teljes „szolgáltatást” nyújtani és a falu egészét fejleszteni, ha szélesebb program-lehetőséget kínálunk, amire számos lehetőség kínálkozik:

A szentbenedeki volt iskola (kiállítási, művészeti központ, ami sok érdeklődőt vonzana) vagy a régi malom (hagyományőrzés) közös felújításának megkísérlése, a Faluház befejezése, a lipótfai Ereky-ház turisztikai szerepének megtalálása, illetve mindezek és az egyéb látványosságok bekapcsolása a turizmusba (a dadai máltai kereszt, a baráthegyi szobor, a premontrei monostor, a bárdibükki Goszthony kastély-park, kúria, kápolna, az ottani kiránduló út, a zsippói madárpark, stb.), és ezek esetleges látogathatóvá tétele (kulturális turizmus az épített és szellemi örökségünk védelmére).


3.     A fentiekhez kapcsolódó infrastruktúra fejlesztése

Elsősorban a kerékpárút rendbetétele, kitáblázása, a látványosságok irányának jelölése, térképes tájékoztató készítése szükséges (pl. az erdei sétautak, természeti szépségek jelölésével - szelid turizmus). Elengedhetetlen mindezek népszerűsítése, ami leginkább a már működő vendégházak tulajdonosainak bevonásával, szakértelmük hasznosításával, véleményük kikérésével lehetséges.

A Turisztikai Koncepciónak összhangban kell lennie a Gazdasági Koncepcióval, és ez teremtheti meg a magasabb szintű szociális gondoskodás lehetőségét, a vonzóbb kulturális és közösségi élet alapjait, a közösségi terek fejlesztését.

Mindezeket csak közösen, együtt-gondolkodva teremthetjük meg, a nyitva álló sok pályázati lehetőség (pl. Zselici Lámpások) igénybevételével.



Dr Makai Péter
polgármester-jelölt

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.